Άκης Μπελεζίνης

Ο Άκης Μπελεζίνης γεννήθηκε στην Πάτρα το 1957. Έλαβε δίπλωμα Hλεκτρολόγου Mηχανικού από το Πανεπιστήμιο Πατρών (1980), M. Eng. από το Πανεπιστήμιο Carleton του Καναδά (1982), Ph.D. στην Ψηφιακή Τηλεπικοινωνία από το Imperial College του Πανεπιστημίου του Λονδίνου (1986) και MBA από το ALBA Αθηνών (1993).

Είναι Διευθυντής Υγείας και Ασφάλειας του Ομίλου Τσιμέντων ΤΙΤΑΝ, στον οποίο εργάζεται από το 1988.

Διδάσκει το μάθημα ‘Υγιεινή και Ασφάλεια Διεργασιών’ στο Τμήμα Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών και έχει γράψει το βιβλίο ‘Η ασφάλεια στη βιομηχανία διεργασιών – Θεωρία και πράξη’, Εκδόσεις Πανεπιστημίου Πατρών (2021).

Ομιλία

Τίτλος: "ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΣΙΜΕΝΤΟΥ: ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΜΕΛΛΟΝ"
Θεματική Περιοχή: Ασφάλεια - Υγιεινή - Διασφάλιση Ποιότητας
Κωδικός Εργασίας: P-301